Agregaty zasilane gazem

Agregaty zasilane gazem

2019-01-09 Technika i technologia 0

W naszym kraju stosunkowo rzadko przytrafiają się awarie sieci energetycznych. Głównym ich winowajcą jest najczęściej pogoda, która często ma bezpośredni wpływ na zerwanie połączeń między nami a elektrownią. Niemniej jednak istnieją pewne sposoby na radzenie sobie z brakiem energii elektrycznej w naszych gniazdach. Chodzi bowiem o urządzenia zwane agregatami prądotwórczymi lub też generatorami.

Nowe wersje agregatów prądotwórczych

Agregaty gazoweDotychczas słysząc słowo „agregat” każdy z nas miał na myśli małe urządzenie wyposażone w silnik spalinowy działający w oparciu o benzynę lub olej napędowy. Otóż jakiś czas temu zaczęto produkować nowsze wersje urządzeń tego typu. Mowa tu o urządzeniach jakimi są nowoczesne agregaty gazowe. Zasada działania agregatów gazowych w zasadzie nie różni się od ich benzynowych poprzedników. W tym przypadku również chodzi o zamianę energii mechanicznej w elektryczną. Na dzień dzisiejszy w Polsce sprawnie działa już kilkanaście firm zajmujących się sprzedażą oraz montażem agregatów gazowych. Obecnie ten rodzaj agregatów dzieli się na dwie grupy. Pierwszą z nich są agregaty przenośne, które mogą być używane w dowolnym miejscu a drugą grupą są agregaty stacjonarne. Tren drugi typ urządzeń często montowany jest w dużych firmach gdzie konieczne jest zachowanie płynności w dostawie energii elektrycznej. Urządzenia te są szczególnie przydatne gdy mamy do dyspozycji gaz płynący w gazociągu bowiem wówczas agregat nie wymaga od nas włączania czy tankowania.

Obecnie nowoczesne agregaty gazowe zasilane są gazem ziemnym, biogazem czy też gazem kopalnianym. Nowe wersje tych urządzeń sprzedawane są w różnych wersjach, które różnią się od siebie wydajnością. Możemy więc zakupić agregat o mocy 400 kWe lub nawet 4500 kWe. Jest to oczywiście zależne od potrzeb naszych i naszego przedsiębiorstwa.