Alkohol izopropylowy do odkażania ran

Alkohol izopropylowy do odkażania ran

2018-04-12 Moda i wygląd 0

 

Po narodzinach dziecka należy pamiętać o regularnym odkażaniu okolicy pępka. Chodzi o to, by nie doszło do żadnego zakażenia bakteryjnego tej okolicy. Po odcięciu pępowiny okolica ta staje się bardzo wrażliwa, a dziecko nie ma jeszcze w pełni wykształconego układu odpornościowego.

Zastosowanie gazików nasączonych alkoholem

gaziki do pępkaWiększość gazików, które dostępne są na polskim rynku, nasączone zostają alkoholem izopropylowym. Jest to środek dezynfekcyjny bezpieczny, który nie podrażni okolicznych tkanek. Alkohol ten wykazuje właściwości bakteriobójcze oraz grzybobójcze. Warunkiem jest to, by odkażać regularnie i by środek miał odpowiednie stężenie. Najlepsze właściwości dezynfekujące uzyskuje się w przypadku alkoholu izopropylowego o stężeniu 70%. Takie gaziki do pępka można kupić praktycznie w każdej aptece lub zamówić przez internet. Od razu trzeba zaznaczyć, że gaziki wykorzystywane są tylko i wyłącznie do użytku zewnętrznego. Jednak nie tylko pępek niemowlęcia może być odkażany za pomocą nasączonego gazika. Równie dobrze takie gaziki można wykorzystać w przypadku ran, zadrapań, skaleczeń. Dość często stosuje się gaziki nasączone alkoholem przy zabiegach kosmetycznych. Odkażanie przed pobieraniem krwi także przeprowadza się za pomocą gazików nasączanych alkoholem. Przed różnego rodzaju iniekcjami należy odkazić skórę w miejscu wstrzyknięcia gazikiem. Oczywiście nie każdy może stosować takie gaziki. Są osoby, które mogą wykazywać uczulenie na alkohol izopropylowy.

W takiej sytuacji nie należy stosować gazików z tym związkiem, bo dojdzie do zaczerwienia skóry, wysypki. Zdarza się to jednak bardzo rzadko. Warto też pamiętać o tym, by nie przecierać oka gazikiem nasączonym alkoholem, bo może dojść do uszkodzenia rogówki, które wymaga później specjalistycznego leczenia okulistycznego.