Bezpieczny szalunek słupowy

Bezpieczny szalunek słupowy

2018-05-10 Budownictwo i nieruchomości 0

 

W obecnych czasach budownictwo stoi na wysokim poziomie i praktycznie nie ma miasta, w którym co roku nie powstaje wiele nowych budynków. Tempo budowy zazwyczaj jest szybkie i wymaga zastosowania innowacyjnych rozwiązań i wytrzymałych materiałów.

Łatwy w montażu szalunek słupowy

szalunki słupoweW obszarze budownictwa znany jest powszechnie proces deskowanie. Polega on na nadawaniu mieszance betonowej odpowiedniego kształtu. Jest to swego rodzaju forma, która może być wykonana z różnych materiałów. Taka forma to przykładowo szalunki słupowe, które, jak sama nazwa wskazuje, używane są do formowania słupów. Najczęściej słupy te mają kształt prostokątny lub kwadratowy, ale zdarzają się również okrągłe. Szalunek może być wykonany z różnego materiału – metalu albo drewna. Ostatnio coraz bardziej popularne stają się te wykonane z tworzyw sztucznych. Wielu uważa, że tego typu formy stanowią bardziej ekonomiczną od innych formę. Głównie związane jest to z tym, że kiedy po zastygnięciu betonu demontuje się formę, powierzchnia słupa jest już gładka i nie jest konieczne obrabianie jego powierzchni. Zaletami są też szybkość w jego montowaniu oraz demontowaniu, co może znacznie przyspieszyć tempo prac na budowie. Szalunek wykonany z tworzywa sztucznego jest też po prostu lżejszy od innych materiałów i producenci utrzymują, że może być montowany nawet przez jedną osobę. Niezależnie jednak od materiału, szalunek jest formą powszechnie używaną na terenie każdej budowy i zawsze zapewnia właściwy efekt.

Najprostszym i najbardziej efektywnym sposobem na utworzenie betonowych słupów o wybranym kształcie jest zastosowanie szalunków słupowych. Dostępne są zarówno kwadratowe, okrągłe, jak i prostokątne, i zapewniają nadanie wybranego oraz ustalonego wcześniej kształtu.