Czym kierować się przy wyborze oleju silnikowego?

Czym kierować się przy wyborze oleju silnikowego?

2018-07-03 Motoryzacja 0

Każdy olej samochodowy jest elementem smarującym silniki spalinowe. Olej jest odpowiedzialny za oczyszczanie i chłodzenie silnika. Jeśli w przypadku wymiany oleju nie kupimy odpowiedniego przystosowanego do rodzaju silnika znajdującego się w naszym samochodzie efektem może być zatarcie silnika. 

Jaki typ oleju silnikowego kupić?

olej silnikowyZanim wybierzemy się do sklepu w celu kupienia nowego oleju musimy dowiedzieć się jaką powinien mieć lepkość. Najlepiej sprawdzić to w instrukcji dołączanej do samochodu lub w internecie. Parametr ten określa lepkość jaką powinien mieć olej inaczej mówiąc jest to jego gęstość. Wartość ta nie określa jak dobry jest dany olej. Lepkość takiego oleju powinno dobierać się wedle zaleceń producenta samochodu. Parametry te określane są w następujący sposób : 15W-40. Gdzie 40 jest letnim parametrem lepkości zaś 15 parametrem zimowym. Im parametr zimowy jest niższy tym olej jest bardziej wodnisty. Wartości te w bardzo dużej mierze mają oddziaływanie na odpalanie silnika w niskich temperaturach.Tak więc jeśli zdecydujemy się kupić olej silnikowy o wysokiej wartości zimowej możemy mieć z problem z uruchomieniem silnika. Należy jednak pamiętać o trzymaniu się zakresów tych parametrów wyznaczonych przez producenta samochodu. Natomiast w przypadku parametru letniego sprawa wygląda tak, że im wartość wyższa tym olej będzie stabilniejszy w wyższych temperaturach. Oznacza to, że w przypadku zakupu oleju o niskiej wartości letniej olej szybciej straci swoje właściwości,  będzie go ubywać w silniku i będziemy zmuszeni uzupełniać niedobory.

Tak więc wymieniając olej silnikowy musimy trzymać się zakresów podawanych przed producenta samochodu. W przeciwnym razie możemy narazić nasz samochód na usterkę, która będzie skutkować koniecznością przeprowadzania remontu silnika. Zakup odpowiedniego oleju znacznie wydłuży żywotność naszego silnika oraz poprawi jego osiągi.