Konserwacja instalacji hydrantowych

Konserwacja instalacji hydrantowych

2019-05-17 Bezpieczeństwo 0

Hydrant w dużych pomieszczeniach to bardzo ważna instalacja przeciwpożarowa. Właśnie dlatego warto jest dbać o prawidłową konserwację wszystkich jego elementów. Wiadomo, że system jest dość prosty, dlatego nie potrzeba specjalistów by wykonać zabiegi konserwacyjne. Jeśli przedsiębiorstwo lub instytucja o to zadba, na pewno każda kontrola instalacji przeciwpożarowych przebiegnie bezproblemowo.

Jak zakonserwować instalację z hydrantem?

instalacje hydrantoweTego typu instalacja składa się głównie z metalowych elementów, dlatego trzeba pamiętać o właściwej ich konserwacji. Przede wszystkim pamiętajmy o rdzy i korozji. Instalacje hydrantowe co najmniej raz na pół roku warto jest posmarować żelem, który zabezpiecza przed takimi niebezpieczeństwami. Należy zadbać o zawór główny. Musi on być nasmarowany czymś, co ułatwi jego odkręcanie w chwili zagrożenia pożarowego. Najlepszy jest standardowy smar do silników samochodowych. Do tego instalacje hydrantowe posiadają węże. Co jakiś czas warto sprawdzić ich stan, co także możemy traktować jako prace konserwacyjne. Jeśli wąż jest zbyt sztywny, warto jest pomyśleć o jego wymianie. Raz na rok hydraulik powinien sprawdzić przewody rurowe, aby uniknąć ryzyka pęknięć. Unikniemy w ten sposób niespodziewanego spadku ciśnienia. W sytuacji, gdy z instalacji trzeba skorzystać będziemy się cieszyć, że dokonaliśmy właściwych prac konserwacyjnych.

Stosując się do tych porad możemy mieć pewność, że nasze instalacje będą prawidłowo działać przez bardzo długi czas. Warto jest pamiętać o właściwym oznaczeniu hydrantu w pomieszczeniu. Najlepiej pomalować go na jaskrawy kolor, taki jak czerwony. Z pewnością będzie się rzucał w oczy i wszyscy zauważą gdzie on jest. Dbajmy o zawór główny, ponieważ on musi się bardzo lekko odkręcać.