Latem życie toczy się na tarasie

Latem życie toczy się na tarasie

2017-11-17 Dom i ogród 0

Nieodłączną częścią każdego domu jest taras. Pełni on równie ważną funkcję, jak dom, bo latem, a często i jesienią, jest to funkcja mieszkalna. Na tarasie spożywa się posiłki. Tutaj się wypoczywa. Na tarasie bawią się dzieci i dorośli, kiedy organizują tarasowe party. Trzeba więc taras tak urządzić, aby dobrze spełniał te funkcje.

Na tarasie gładko, czy chropowato?

gładkie płytki na tarasPierwsze i najważniejsze zadanie, to ułożenie tarasowej podłogi. Możliwości są niezliczone. Jednak najpierw trzeba odpowiedzieć na zasadnicze pytanie: czy kładziemy gładkie płytki na taras? Trzeba jeszcze określić o jaką gładkość chodzi? Czy mają mieć gładką, a nie chropowatą powierzchnię, czy też powierzchnia ma być czysta, bez żadnego wzoru. Przyjmujemy, ze chodzi o nie chropowatą powierzchnię, czyli odrzucamy wszelkie imitacje plaży, kamiennej ścieżki itp. Dopuszczamy natomiast różne układanki kwadratów, prostokątów, czy kół, a także imitacje desek, parkietów itp. Następnie musimy wybrać wielkość i kolor tarasowych płytek oraz sposób ich ułożenia. Nie trzeba dodawać, że to wszystko jest uzależnione od wielkości i kształtu tarasu. Inaczej układana jest podłoga na tarasie prostokątnym lub kwadratowym, a inaczej na półokrągłym. Płytki też będą się różnić wielkością i kształtem. Trzeba jeszcze zwrócić uwagę na to, czy taras ma bezpośrednie zejście do ogrodu – czyli, najczęściej, schody, czy też nie. Niebagatelna jest też odporność na ścieranie. 

Właściwie, przy takiej ilości istotnych szczegółów, najlepiej zasięgnąć porady fachowca, który jest w stanie to wszystko ogarnąć, spojrzeć z perspektywy i doradzić najlepsze rozwiązanie. W efekcie powinno się uzyskać pełną harmonię domu, tarasu i ogrodu. Wówczas życie, które będzie się tu toczyć, będzie również pełne szczęścia i harmonii.