Właściwe nawożenie, jako początek owocnych plonów

Właściwe nawożenie, jako początek owocnych plonów

2017-07-06 Rolnictwo i hodowla 0

Celem każdego rolnika jest prowadzenie uprawy we właściwy sposób, w konsekwencji czego zbiera on plony zadowalające zarówno pod względem jakościowym, jak i ilościowym. Odpowiednie nawożenie pozwala na osiągnięcie pożądanych zbiorów. Jednak poza znajomością każdej uprawianej odmiany rośliny i jej wymagań co do gleby, należy zapoznać się z właściwymi dla niej nawozami. Obecnie na rynku istnieje szereg firm przodujących w produkcji tego typu produktów. Warto więc przyjrzeć im się dokładniej i wybrać odpowiedni.

Zasady dobrego nawożenia

dobre nawozy dla rolnikówW zależności od uprawianych roślin, wymagane jest stosowanie odmiennych technik nawożenia, włączając w to określenie dla nich odpowiednich pór roku. Indywidualne podejście do poszczególnych odmian i rodzajów roślin jest konieczne, jeśli chcemy zmaksymalizować najlepszy możliwy zbiór plonów. Można tu stosować zarówno jednoskładnikowe nawozy, zawierające konkretne pierwiastki, bądź wieloskładnikowe mieszanki nawozowe. Istnieją produkty azotowe, fosforowe, potasowe, a także ich mieszanki. Dobre nawozy dla rolników powinny cechować się wysoką użytecznością pod zarówno duże, jak i mniejsze areały rolne, a przy tym występować w odpowiednio niskich cenach. Są one bowiem konieczne do prawidłowego wzrostu plonów oraz zachowania ich właściwych rozmiarów, więc ich stosowanie jest nieodzowne. Warto więc byłoby nie wydawać na nie zatrważających sum pieniędzy. Dodatkowo cechą dobrego nawozu jest jego dobra rozpuszczalność w wodzie, a co za tym idzie ułatwiona przyswajalność składników odżywczych względem nawożonych nimi roślin. Niezbędna jest także wysoka koncentracja składników pokarmowych, z których rośliny będą mogły jak najlepiej skorzystać. Wieloskładnikowe nawozy często dostosowywane są do potrzeb poszczególnych odbiorców.

Jak widać, różnorodność nawozów stosowanych przez plantatorów jest ogromna. W zależności od potrzeb uprawianych przez nich roślin, mogą dobrać indywidualnie odpowiednie składniki pokarmowe niezbędne do prawidłowego wzrostu i rozwoju plonów. Dodatkowo mogą oni wybrać wieloskładnikowe mieszanki, które pozwolą na najlepszą możliwą uprawę i zbiory plonów o odpowiednich właściwościach.