Zadania maty filtracyjnej
Technika filtrowentylacji niesie za sobą wiele wyrobów filtracyjnych, a wśród nich swoje miejsce znajdują również maty filtracyjne. Sprawdzają się one we wszystkich pomieszczeniach, w których wymagana jest intensywna filtracja powietrza. Oznacza to, że doskonale sprawdzą się, na przykład w lakierniach, gdzie rozpylane są różnorodne farby i lakiery.
Różne rodzaje mat filtracyjnych
Ze względu na swoje szczególne zalety i możliwości zastosowania, mata filtracyjna rozróżniana jest na kilka typów. Jest więc mata filtracyjna z oznaczeniem L, która standardowo przeznaczona jest, by odfiltrowała cząsteczki uszkadzające powłokę lakierniczą, a także jako filtr ostateczny w lakierniczych kabinach. Maty tego typu zapewniają właściwy i równomierny rozkład strumienia powietrza we wnętrzu całej kabiny. Cechą szczególną maty filtracyjnej M jest duża wytrzymałość na wysokie temperatury, co sprawia, że mata tego rodzaju doskonale sprawdza się jako filtr kasetowy w kabinach suszarniczych w przemyśle chemicznym i farmaceutycznym, a także przy produkcji precyzyjnych narzędzi. Na rynku jest też mata filtracyjna W, która stanowi technologiczne optimum wydajności filtrowania, a także zdolności wchłaniania i magazynowania pyłu. Mata ta charakteryzuje się też niezwykle długą żywotnością. Jest to możliwe głównie dlatego, ze maty tego typu mają budowę progresywna – warstwy włókien o różnych średnicach umieszczone są w takiej kolejności, by gęstość warstw maty wzrastała w kierunku czystej strony.
Oprócz mat filtracyjnych, producenci specjalizujący się w filtrowentylacji, proponują media filtracyjne, których zastosowanie należałoby sklasyfikować jako zadania o jeszcze bardziej zaawansowanych wymaganiach dotyczących wydajności i skuteczności działania.