Zasady zakładania i zdejmowania szkieł kontaktowych
Po wykonaniu profesjonalnego badania wzroku w gabinecie okulistycznym pacjent może zdecydować, czy chce nosić okulary, czy może jednak woli wypróbować soczewki. Często jest tak, że pacjenci na kilka dni decydują się na soczewki – tylko po to, by sprawdzić, czy to rozwiązanie dla nich.
Szkła kontaktowe wykonane z hydrożelu, silikonu i nie tylko
Wtedy lekarz okulista dobiera odpowiednie soczewki kontaktowe i uczy ich zakładania. Obecnie na rynku dostępne są soczewki dla osób z krótkowzrocznością, z astygmatyzmem, dalekowzrocznością i nie tylko. Są to soczewki różnych marek, wykonane z silikonu, hydrożelu i innych materiałów (o różnym stopniu uwodnienia). Można wybierać soczewki kontaktowe jednodniowe, tygodniowe, dwutygodniowe, miesięczne. Dostępne są również soczewki dzień-noc, czyli takie w których można spać. Trzeba wiedzieć, jak zakładać soczewki bydgoszcz, a tego na pewno nauczy pacjenta okulista. W przypadku soczewek miesięcznych muszą być one zakładane rano i ściągane wieczorem. Umieszcza się je na noc w specjalnym pojemniczku z płynem do soczewek. Jest to płyn antybakteryjny, który zapobiega zanieczyszczeniom. Taki płyn należy wymieniać w pojemniczku każdego dnia – inaczej mogą pojawić się w nim bakterie, które będą drażnić oko i powodować zapalenia spojówek. Przed założeniem soczewek kontaktowych należy zawsze dokładnie umyć ręce i je osuszyć. Warto umyć też twarz. Soczewka kontaktowa musi znajdować się po odpowiedniej stronie – nie może być wywrócona na lewą stronę.
Łatwo to rozpoznać. Jeśli soczewka ma kształt miski, to znaczy, że jest na dobrej stronie. Jeśli jednak jej obrzeże jest lekko wywinięte i przypomina kształtem talerz, to należy odwrócić soczewkę na drugą stronę. W trakcie noszenia soczewek można też stosować kropelki nawilżające do oczu, które będą zapobiegać męczeniu wzroku.