Antybiotyki dostępne w aptekach

Antybiotyki dostępne w aptekach

2018-05-30 Sklepy i zakupy 0

W aptekach można kupić nie tylko leki, suplementy diety, ale również kosmetyki – zazwyczaj te o lepszym, bardziej naturalnym składzie niż w zwykłych drogeriach. Niektóre leki, które kupowane są w aptekach, wymagają posiadania recepty, którą może przepisać lekarz. Wśród nich znajdują się antybiotyki. Wyjątkiem mogą być antybiotyki w maściach, które stosuje się na skórę – w tym przypadku niektóre z nich można kupić bez recepty.

Zakup antybiotyku w aptece na podstawie recepty

apteka tychyW aptekach można znaleźć antybiotyki z różnych grup. Największą popularnością cieszą się oczywiście antybiotyki beta-laktamowe. Być może nazwa dla niektórych jest skomplikowana, ale to właśnie do tej grupy należy najstarszy antybiotyk, czyli penicylina. Dosyć często lekarze przepisują takie antybiotyki jak amoksycylina. Ten antybiotyk lepiej jednak stosować w połączeniu z kwasem klawulanowym – spektrum jego działania będzie o wiele szersze. Antybiotyki to środki lecznicze, które ma do zaoferowania tylko apteka tychy to miasto, w którym takich aptek jest całkiem sporo. W przypadku cięższych infekcji np. układu oddechowego (zapalenia oskrzeli, płuc, krtani) stosuje się mocniejsze antybiotyki należące do grupy cyklosporyn, aminoglikozydów. Silnym antybiotykiem działającym przez  tygodnie jest azytromycyna. Wystarczy przyjąć trzy dawki antybiotyku (3 tabletki – po jednej na dzień), aby lek działał przez 2 tygodnie.

Nie da się ukryć, że jest to rozwiązanie wygodne, bo nie trzeba przez kilkanaście dni przyjmować antybiotyku np. 2 razy dziennie, jak to często bywa w przypadku beta-laktamów. Zakup antybiotyków w aptece bez recepty jest niemożliwy. Wynika to z faktu, że bakterie są coraz bardziej odporne na różne antybiotyki i tylko lekarz może zdecydować o tym, kiedy należy zastosować antybiotykoterapię w leczeniu.