Czym jest płyta offsetowa?
Płyta offsetowa, potocznie nazywana blachą jest to cienka aluminiowa blaszka, którą zakłada się na cylinder formatowy. Jest to jeden z komponentów, dzięki któremu introligator może efektywnie pracować i tworzyć czytane przez nas magazyny i nie tylko. Jak sama nazwa wskazuje służy w druku offsetowym – lecz jakie jest jej zadanie?
Do czego służy płyta offsetowa?
Otóż jest to forma drukowa we wcześniej opisanym druku offsetowym. A co kryje się za tą nazwą? Offset jest to przemysłowa forma druku płaskiego, w której obraz przechodzi właśnie z dostosowanej do tego płyty offsetowej na podłoże drukarskie, czyli najczęściej na papier. Druk offsetowy jest aktualnie najbardziej rozpowszechnioną formą druku – przy jego użyciu tworzy się na przykład gazety, czasopisma i ulotki. Obraz na płycie drukowej uzyskuje się w procesie fotochemicznym poprzez naświetlanie blachy, a następnie wytrawieniu miejsc naświetlonych. Płyty muszą więc być bardzo wytrzymałe zarówno mechanicznie, jak i chemicznie. Najczęściej płyty dostosowane są tylko do konkretnych maszyn – na przykład płyta offsetowa Kodak będzie pasowała tylko do niektórych modeli dla których została zrobiona. Jeżeli mówi się o płytach i druku offsetowym, to powinno się wspomnieć o punkcie rastrowym. Najprościej mówiąc jest to punkt, który zostaje pokryty w druku farbą. Powinno się zwracać uwagę na to czy płyta ma stabilny punkt rastrowy – przy niestabilnym punkcie dość ciężko jest otrzymać spójne odwzorowanie koloru i obrazu. Zawsze powinno się szukać płyty dedykowanej do konkretnego druku – wzrasta wtedy jakość druku i zmniejsza się eksploatacja płyty.
Mam nadzieję że przybliżyłem obcy świat introligatorstwa i druku. Mimo wszystko ciężko jest to przybliżyć słowami – zapachu papieru i świeżej farby nie da się opisać w żaden sposób – lecz mam nadzieję, że stał się on choć trochę bardziej zrozumiały i mniej egzotyczny. Być może zainteresujecie się tematem i polubicie introligatorstwo na tyle, by dowiedzieć się więcej na ten temat.