Dąbrówki sadzone na obwodach rabat i jako rośliny nadwodne

Dąbrówki sadzone na obwodach rabat i jako rośliny nadwodne

2017-09-01 Dom i ogród 0

Jeśli potrzebujesz do ogrodu roślin niskich i ładnie kwitnących, to warto zastanowić się nad zakupem dąbrówki rozłogowej. Jest to roślina należąca do bylin, która sprawdza się idealnie w różnych ogrodach. Cechą charakterystyczną tej byliny jest to, że bardzo silnie się rozgałęzia.

Zapobieganie rozrostowi dąbrówki rozłogowej w ogrodzie

dąbrówka rozłogowa hurtDąbrówka zazwyczaj rośnie, tworząc kępy. Dochodzi tu do zakorzeniania nadziemnego. Rozłogi dąbrówki są bardzo długie i dzięki nim można bardzo łatwo rozmnażać roślinę. Osiągają one długość nawet 30 cm. Dąbrówka rozłogowa bardzo często stosowana jest w ogrodach jako roślina okrywowa. Najbardziej znana jest odmiana, która posiada niebieskofioletowe kwiaty. To jednak nie oznacza, że dąbrówka nie wytwarza kwiatów w innych kolorach. Możliwy jest zakup roślin, które posiadają kwiaty białe, niebieskie, ciemnoniebieskie. Również liście dąbrówki mogą mieć różne kolory. Znane są odmiany posiadające liście ciemnopurpurowe! Na pewno dąbrówka rozłogowa hurt jest dobrym wyborem do ogrodu. Można ją sadzić w rabatach, ale też nadaje się do sadzenia przy ogrodzeniach, w donicach. Dąbrówki z racji tego, że są bylinami niskimi, sprawdzają się idealnie na obwodach rabat. Mówi się o nich jako o bylinach obwódkowych. Ponadto dąbrówki lubią środowisko nadwodne. W związku z tym można je sadzić przy oczkach wodnych. Liście dąbrówki są czerwonawe i dobrze komponują się z roślinami innych gatunków – zwłaszcza bylin.

Problemem może okazać się bardzo szybkie rozrastanie się dąbrówki rozłogowej. W ciągu kilku tygodni dąbrówka jest zająć spory obszar w rabacie, ogródku. Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się rośliny, należy usuwać dodatkowe kępy wraz z rozłogami, z których wyrastają. Rozrastające się dąbrówki mogą zagłuszyć inne niskie rośliny występujące w ogrodzie, dlatego trzeba zapobiegać rozrostowi.