Jak zalegalizować pobyt cudzoziemca?
Moja mama ma ciocię w Wilnie. Ciocia jest starsza i ostatnio zachorowała. Mama martwi się o nią bardzo, chciałaby się nią zaopiekować. Zaproponowała cioci żeby przyjechała do nas do Polski i zamieszkała z nami. Ciocia się zgodziła,musieliśmy teraz zorganizować przyjazd cioci i zapewnić jej opiekę.
Legalizacja pobytu cioci z Wilna
Zorganizowanie przyjazdu cioci z Wina wymagało trochę czasu i formalności. Przed nami była do załatwienia sprawna legalizacja pobytu cudzoziemca. Ciocia miała zostać u nas na dłużej, chcieliśmy żeby leczyła się u specjalistów. Najważniejsza była legalizacja pobytu cioci w Polsce. Okazało się, że nie trzeba składać żadnych wniosków o zalegalizowanie pobytu, ani wniosku o status uchodźcy. Legalny pobyt wynika z przepisów ustawy. Jeżeli cudzoziemiec chce zostać w Polsce musi złożyć wniosek o nadanie nr PESEL. Ma na to 30 dni od dnia wjazdu do Polski. Ciocia złożyła wniosek o nadanie nr PESEL. Bardzo cieszyła się z przyjazdu do Polski, my również. Byliśmy szczęśliwi, że możemy się nią zaopiekować, pomóc. W legalizacji pobytu cioci pomogła nam firma, która zajmuje się profesjonalnie takimi sprawami. Pomogła nam wypełnić wszystkie potrzebne wnioski, dokumenty. Sami mielibyśmy problem z wypełnieniem tych wszystkich potrzebnych dokumentów. Dzięki tej firmie udało nam się zalegalizować pobyt naszej cioci z Wilna w Polsce. Byliśmy zadowoleni, że ciocia mogła legalnie z nami mieszkać.
W sprawnej legalizacji pobytu cudzoziemców w Polsce pomagają wyspecjalizowane w tej dziedzinie firmy. Jedynym z dokumentów legalizujących zarówno pobyt, jak i pracę cudzoziemca na terenie Polski jest decyzja o zezwoleniu na pobyt czasowy i pracę. To tak zwana decyzja jednolita czyli legalność pobytu wynika z tego dokumentu.