Jakie są zastosowania wykrywaczy metalu?

Jakie są zastosowania wykrywaczy metalu?

2017-11-24 Produkcja i przemysł 0

Opanowanie obróbki metali, w moim odczuciu zaraz obok odkrycia ognia i wynalezienia koła jest jednym z większych dokonań ludzkości. Jak to jednak zwykle bywa szybko metal właśnie zaczął przysparzać nam wielu trosk i zmartwień. Jak wiadomo w pierwszej kolejności wykorzystywano ten materiał do produkcji broni. Teraz dużą uwagę przykłada się do łatwego zlokalizowania tej broni.

O wykrywaczach metalu słów kilka

bramkowy wykrywacz metaliPierwszy wykrywacz metalu powstał dopiero w 1881 roku w pracowni Alexandra Grahama Bella, który za pomocą zbudowanego przez siebie urządzenia chciał odnaleźć kulę w ciele postrzelonego przyjaciela. Marny był skutek  jego działań, ale tylko ze względu na metalowe sprężyny materaca na którym odbywał się „zabieg” Kolejny powrót wykrywaczy przypada na lata 20 dwudziestego wieku, od tej pory są one już stale dostępne w sprzedaży. W dużej mierze wykorzystywane przez wojsko do wykrywania min i niewybuchów oraz przez mniej lub bardziej profesjonalnych archeologów. Zwykli ludzie jednak mogą na codzień zobaczyć bramkowy wykrywacz metali – urządzenie wykorzystywane wszędzie tam gdzie nie można dopuścić do wniesienia niebezpiecznych przedmiotów jak nóż, pistolet czy choćby kastet. Takie miejsca to oczywiście sądy, lotniska, większość muzeów, koncerty, mecze i tym podobne miejsca ze zbiorowiskiem ludzi. Także sklepowe bramki działają na podobnej zasadzie co wykrywacz metali.

Jak widać wykrywacz metali jest wynalazkiem oddanym ludzkości w słusznym celu. Służy nauce przy badaniach archeologicznych ale w głównej mierze wykorzystywany jest w celu zapewnienia bezpieczeństwa i uniknięcia ataków w miejscach publicznych. Co ciekawe te urządzenia są powszechnie dostępne i mają całkiem rozsądne ceny, każdy więc może zabawić się w archeologa.