Metody optymalizacji zużycia energii
W związku z zachodzącymi zmianami technologicznymi oraz środowiskowymi wiele zakładów przemysłowych decyduje się na wdrażanie rozwiązań, które mają na celu optymalizację zużycia energii. W zależności od rodzaju inwestycji efekty mogą być różne.
Czynności związane z audytem energetycznym
Pierwszą fazą optymalizacji procesów jest bilans energetyczny przedsiębiorstwa. Bilans ma za zadanie wykazać, które czynności czy urządzenia zużywają najwięcej energii. Kolejnym etapem jest analiza czy można zmienić w jakiś sposób rozpływ energii. Nierzadko zdarza się, że do poprawnej analizy niezbędna jest osoba z zewnątrz, która zajmuje się na co dzień procesem optymalizacji zużycia energii. Taką osobą jest audytor energetyczny. Audyt energetyczny jest czynnością, którą przeprowadza odpowiednio wykwalifikowana osoba w celu obniżenia zużycia energii w zakładzie. Czynności, które są prowadzone w trakcie audytu mają na celu wskazanie konkretnych działań, które należy podjąć w firmie w celu obniżenia kosztów. Czynności te mogą obejmować na przykład wymianę źródeł światła na bardziej energooszczędne, zmianę kolejności wykonywanych czynności, przejście na inną taryfę rozliczeniową, modernizację maszyn czy zmiany w procesie technologicznym. Jak widać zakres podejmowanych czynności jest niezwykle szeroki. Wszystko to sprawia, że osoba wykonująca audyt energetyczny musi cechować się szerokimi kompetencjami w zakresie branży oraz działalności zlecającej firmy. Warto dodać, że nierzadko audytor energetyczny współpracuje z technologiem zakładowym w celu zmiany zachodzących procesów.
Potwierdzeniem przejścia kontroli jest odpowiednie świadectwo oraz sprawozdanie, w którym zebrane są wszystkie uwagi oraz sposoby zmiany bieżącego stanu rzeczy. Inwestor w porozumieniu z audytorem energetycznym może wybrać najważniejsze inwestycje, które przyniosą największe korzyści.