Skuteczna terapia leczenia alkoholizmu

Skuteczna terapia leczenia alkoholizmu

2017-12-17 Moda i wygląd 0

Alkoholizm jest chorobą, która wkracza do życia powoli i przebiegle, aby w rezultacie skutecznie niszczyć zdrowie  osoby uzależnionej, a także więzi rodzinne i społeczne. Jeżeli w porę nie wkroczy się z pomocą, skutki nadmiernego picia alkoholu mogą doprowadzić do wielu negatywnych sytuacji, w tym rozpadu rodziny oraz utraty pracy.

Leczenie z uzależnienia od alkoholu

leczenie uzależnień alkoholowychJuż samo podjęcie decyzji o rozpoczęciu poszukiwania pomocy przez uzależnionego oraz jego rodzinę jest ogromnym krokiem na przód. Jest to też bardzo trudna decyzja, ponieważ na początku problem jest bagatelizowany, a potem całkowicie ignorowany. Cały proces zauważenia choroby, a następnie rozpoczęcie walki o wyrwanie się z nałogu zajmuje najczęściej długie miesiące, a nawet lata. Kiedy w końcu zapada decyzja, co do wyboru miejsca, które w profesjonalny sposób prowadzi leczenie uzależnień alkoholowych, ma to niebagatelne znaczenie na drodze do wyzdrowienia. Specjaliści na początku sprawdzają, w jakim stanie fizycznym i psychicznym znajduje się osoba uzależniona. Następnie dostosowuje się terapię do stanu zdrowia. Terapię zazwyczaj rozpoczyna detoks, chyba że występują wyraźne przeciwwskazania. Równie ważna w leczeniu alkoholizmu jest psychoterapia, której często poddaje się także rodzinę osoby chorej. Niestety, ale współuzależnienie jest bardzo częstym elementem zespołu uzależnienia od alkoholu.

Ważne, aby przed rozpoczęciem leczenia zapoznać się z opiniami o wybranym ośrodku. Powinni w nim pracować doświadczeni specjaliści – lekarze, psycholodzy oraz terapeuci. Terapia nie powinna trwać krócej niż miesiąc. Warto również zwrócić uwagę na ile osoba uzależniona jest odcięta od świata zewnętrznego. Im mniej pokus i niepotrzebnych bodźców, tym lepiej dla procesu zdrowienia.