Świetliki – sposób na doświetlenie pomieszczeń światłem naturalnym
Świetliki są konstrukcjami, które umożliwiają doświetlenie pomieszczeń naturalnym światłem słonecznym. Mogą być instalowane na dachach albo w pionowych ścianach. Budowa świetlików ogranicza się do stalowej, drewnianej, aluminiowej lub poliestrowej ramy oraz wypełnienia, które może być stworzone ze szkła zbrojonego, akrylu warstwowego lub poliwęglanu- litego albo komorowego.
Zalety świetlików dachowych wykonanych z poliwęglanu
W zależności od potrzeb, świetliki mogą być na stałe zamknięte lub otwierane – ręcznie, pneumatycznie lub elektrycznie. Na rynku dostępne są w różnych kształtach. Wyróżnia się świetliki punktowe i w formie pasm świetlnych. Zwykle montowane są w dachach budynków o dużej powierzchni- w centrach handlowych, halach sportowych, w restauracjach. Świetliki z poliwęglanu charakteryzują się dużą elastycznością i wytrzymałością. Dzięki wspomnianej elastyczności istnieje możliwość nadania naświetlom dachowym najbardziej odpowiedniego kształtu. Dzięki trwałości poliwęglanu wytrzymają one nawet duże obciążenie śniegu. Łukowate świetliki, dzięki swojemu kształtowi, zapobiegają gromadzeniu się zanieczyszczeń i umożliwiają łatwe odprowadzanie wody i śniegu. Są więc proste w konserwacji i czyszczeniu. Poliwęglan komorowy, stosowany do produkcji świetlików, cechuje się bardzo korzystnymi parametrami cieplnymi, co jeszcze dodatkowo przemawia na korzyść takiego rozwiązania. Zwykle wieloletnia eksploatacja poliwęglanowych świetlików dachowych jest bezawaryjna. Jednak nawet w wypadku wystąpienia jakichkolwiek uszkodzeń- wystarczająca będzie wymiana tylko niesprawnych fragmentów świetlika.
Aby cieszyć się niezawodnym działaniem poliwęglanowych świetlików dachowych, należy pamiętać o kilku zasadach w trakcie ich montażu. Przede wszystkim należy zatroszczyć się o to, aby wszystkie obróbki blacharskie związane z instalacją sprzętu, były wykonane profesjonalnie, a komory poliwęglanowe były zabezpieczone specjalnymi taśmami.