Właściwości tablic unijnych
Odkąd Polska weszła do Unii Europejskiej, liczba inwestycji w naszym kraju znacznie wzrosła. Wynika to oczywiście z licznych dotacji unijnych. Dzięki temu kraje członkowskie mają możliwość korzystania ze wsparcia finansowego. Jest ono realizowane w ramach różnych programów.
Cechy tablic unijnych
Po pozytywnym zrealizowaniu zadania, na które Unia Europejska przeznaczyła środki, wskazane jest aby dana instytucja poinformowała o tym, że projekt powstał przy wsparciu funduszy unijnych. Służą temu tablice unijne. Chyba każdy z nas kojarzy jak wygląda taka tablica. Posiadają białe tło, podstawowe informacje na temat projektu oraz logo samej Unii Europejskiej i Funduszy Europejskich. Na takiej tablicy muszą znaleźć się następujące dane: tytuł projektu, cel projektu oraz nazwa beneficjenta. Na każdej tablicy znajduje się również w ramach jakiego programu projekt powstał. W zależności od skali projektu, wyróżnia się wiele rozmiarów takiej tablicy. Mogą mieć one orientację poziomą lub pionową. Istnieją także różne podłoża, z których wykonane są tablice. Najczęściej spotykanym jest PCV, dibond (kompozytowa płyta aluminiowa) oraz blacha ocynkowana. Jeżeli tablica unijna znajduje się na zewnątrz musi być odporna na działanie różnych czynników atmosferycznych, w tym deszcz, śnieg, mróz, wiatr czy intensywne słońce. To co powinno wyróżniać tablice unijne to trwałość. Powinny one zachować jak najwyższą jakość przez cały czas jej użytkowania. Ważne jest także, aby napisy nie uległy wyblaknięciu.
Podsumowując, tablica unijna to jeden z najbardziej charakterystycznych dowodów członkostwa naszego kraju w Unii Europejskiej. To także znakomite źródło informacji, dzięki któremu możemy dowiedzieć się czego dotyczy dany projekt oraz jaki jest jego cel.