Wytłumiona akustyka dzięki sprawdzonej technologii

Wytłumiona akustyka dzięki sprawdzonej technologii

2017-11-30 Wnętrza 0

Akustyka jest działem fizyki, który zajmuje się badaniem zjawisk związanych z powstawaniem, rozchodzeniem i oddziaływaniem fal akustycznych. Dobra znajomość zagadnień związanych z akustyką jest przydatna również przy adaptacji pomieszczenia, zwłaszcza w bloku mieszkalnym. Nikt nie lubi bowiem słyszeć sąsiadów za ścianą. 

Wytłumienie akustyczne sprawdzi się również w domu

sprawdzone wytłumienie akustyczneHałas towarzyszy nam na każdym kroku. Odgłosy jadących samochodów, prace budowlane, głośna muzyka, podniesione głosy – wszystko to składa się na podwyższony poziom dźwięku. Tymczasem skutki uboczne długotrwałego przebywania w warunkach hałasu okazują się bardzo niekorzystne dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia. Do najważniejszych z nich należy chociażby uszkodzenie słuchu. Hałas zakłóca również funkcje poznawcze, spowalnia reakcje psychomotoryczne, prowadzi do dekoncentracji i rozdrażnienia, wzbudza niepokój i agresję, zwiększa ciśnienie krwi oraz do dysfunkcji gruczołów wydzielania dokrewnego. Trudno się przed nim uchronić, gdyż jest wszechobecny w wielu miejscach. Warto jednak chociażby we własnym domu odpocząć od zgiełku i mieć możliwość korzystania z uroków ciszy. Pomoże nam w tym odpowiednia akustyka pomieszczenia. Dźwięki rozprzestrzeniają się w budynkach na dwa sposoby – droga powietrzną lub przez materiał budowlany. Sprawdzone wytłumienie akustyczne ścian i podłóg znacząco ograniczy dopływ dźwięków. Na szczęście w nowoczesnym budownictwie stosuje się konstrukcje i materiały, które stanowią barierę dla hałasu. 

Wraz z rozwojem cywilizacji zwiększa się poziom i natężenie hałasu. Dlatego wskazany jest odpoczynek w spokojnym i cichym miejscu, w którym natężenie dźwięków będzie przyjazne dla naszych uszu. Warto zadbać o swój słuch i samopoczucie, delektując się cichą muzyką relaksacyjną albo śpiewem ptaków na łonie natury.