Zagrożenia wynikające z nieodpowiedniego odpylania stolarni

Zagrożenia wynikające z nieodpowiedniego odpylania stolarni

4 lipca 2019 Produkcja i przemysł 0

Stolarnia to wyjątkowe miejsce pracy. Niezwykle piękne, czasem oryginalne przedmioty, które wytwarzane są w tym miejscu okupione są ciężką, niebezpieczną pracą. Oprócz tego, że wszechobecny pył oraz wióry w dużej ilości są niebezpieczne dla zdrowia, to jeszcze ich duże stężenie może prowadzić do niebezpiecznego wybuchu, dokonującego poważnych strat.

Jak odpylać stolarnię?

odpylanie stolarniProcesy, jakie maja miejsce w stolarni, to najczęściej szlifowanie, cięcie, wiercenie oraz heblowanie. Podczas każdego z nich wytwarzane są duże ilości wiórów i pyłów potencjalnie zagrażających wybuchem. Długotrwałe narażenie pracowników stolarni na kontakt z obecnym w powietrzu pyłem może prowadzić do długotrwałych przewlekłych chorób płuc i całego układu oddechowego. Ponadto osadzające się na maszynach i urządzeniach wióry są często przyczyną awarii urządzeń, które są nie tylko kosztowne, ale i czasochłonne. Jednak największym zagrożeniem w momencie, kiedy odpylanie stolarni nie jest przeprowadzane w odpowiedni sposób, jest zagrożenie wybuchem. Kiedy duża ilość pyłu ma styczność z odpowiednim stężeniem tlenu, wówczas potrzeba tylko zapłonu, aby doszło niebezpiecznego dla zdrowia oraz życia pracowników pożaru, który jednocześnie spowoduje ogromna straty materialne, bowiem obecność łatwopalnych materiałów powoduje, że pożar jest nie do opanowania i ogień rozprzestrzenia się na teren całego zakładu.

Bezpieczeństwo powinno być priorytetem w każdym miejscu pracy, a już szczególnie w tym szczególnie zagrożonym wystąpieniem niebezpieczeństwa. Do takich miejsc z całą pewnością można zaliczyć stolarnię, w której pył i wióry mogą spowodować nie tylko przewlekłe choroby układu oddechowego, ale także nagle pożary, spowodowane nieodpowiednim oczyszczeniem powietrza.