Kupowanie gramofonu i wybór rodzajów

Kupowanie gramofonu i wybór rodzajów

2017-10-23 Sklepy i zakupy 0

 

Kupując gramofon, warto przyjrzeć się jego funkcjom, które możemy znaleźć w oferowanych obecnie na rynku sprzętach. Dopasowując cechy kupowanego gramofonu do swoich preferencji, możemy cieszyć się bezproblemowym odsłuchem naszej kolekcji płyt winylowych. Na jakie cechy warto zwrócić uwagę wybierając gramofon dla siebie?

Wybór gramofonu i jego podstawowych funkcji

przedwzmacniacz do gramofonuNajważniejszym aspektem, którym powinniśmy się kierować wybierając gramofon jest rodzaj napędu. Mamy do wyboru popularny napęd paskowy lub bardziej zaawansowany technicznie napęd bezpośredni. Możemy wybierać wśród różnych rodzajów igieł gramofonowych. Igły eliptyczne lub liniowe zapewniają lepszą jakość odtwarzanego dźwięku. Zastanowić się powinniśmy także, czy wybrać gramofon manualny czy półautomatyczny. Jeżeli chcemy mieć urządzenie bezobsługowe, możemy wybrać też gramofon w pełni automatyczny. Do wyboru mamy także inne funkcje jak: wbudowany przedwzmacniacz do gramofonu, equalizer czy możliwość podłączenia kart pamięci czy urządzeń USB. Warto też zwrócić uwagę na takie funkcje w gramofonie jak możliwość zgrywania muzyki z płyty winylowej. Możemy także wybrać kompaktowe urządzenie audio odtwarzające wszystkie nośniki i zawierające wbudowany gramofon. Ilość takich urządzeń na rynku ciągle rośnie.

Wybierając nowy gramofon najlepiej zwrócić uwagę na rodzaj napędu i poziom zamontowanej w nim automatyki. Niektóre osoby preferują obsługę ręczną ze względu na swoisty rytuał opuszczania i podnoszenia igły. Jednak inni zdecydowanie będą woleć napęd automatyczny, ze względu na wygodniejszą obsługę i brak obowiązku każdorazowego puszczania i zatrzymywania mechanizmu gramofonu. Istnieje też funkcja pośrednia, pozwalająca na cofnięcie się ramienia po skończeniu odtwarzania.